Suzuki Kimiyoshi
Kanshu Suzuki Kimiyoshi
Nagyapja Makita Shigekatsu, aki már 15 évesen csatában harcolt és nagy hírnévre tett szert. Ennek tiszteletére alapított 2013-ban saját stílust Suzuki mester először Makita-ha, majd Suzuki-ha néven.
TovábbNagyapja Makita Shigekatsu, aki már 15 évesen csatában harcolt és nagy hírnévre tett szert. Ennek tiszteletére alapított 2013-ban saját stílust Suzuki mester először Makita-ha, majd Suzuki-ha néven.
TovábbSuzuki mester gyerek korában kezdte el tanulni a kardforgatást Yokokawa Kintaro mestertől, aki a Fujikawa irányzat utolsó olyan nagymestere volt, aki Sakakibara Kenkichi vonalának közvetlen örököse abban az értelemben, hogy rendelkezett menkyo kaiden tekerccsel. Suzuki mester 1998-ban alapította Pécsen a Shinbukan dojo-t, mely 2013-ban két ágra szakadt (Inazuma-ha és Suzuki-ha). Suzuki mester a Goju ryu karate egyik legmagasabb fokozatú képviselője és mestere, közvetlen Yamaguchi Gogentől tanult. Emellett jártas az aikido-ban és a jujutsu-ban.
Az egyetemet követő években Kimiyoshi mester, rengeteget dolgozott egy újságnál, fotóriporterként. Édesapja fotóművész volt és az ő kérésére az ötvenes évek végétől, segített neki a fotóstúdiójukban. Minden idejét a karate tanulása, és a stúdiós munka kötötte le. Ekkoriban kezdett aikidót is tanulni Tokióban, a központi dojoban Tada Hiroshi senseitõl, aki Ueshiba Morihei közvetlen tanítványa volt. Hozzá 1991-ig járt, de nem vizsgázott. A mai napig Ueshiba Moriheinek nagy tisztelője, de személyesen sajnos nem találkozott vele. 1986-ban találkozott először magyar művészekkel, akik Japánba látogattak. Első alkalommal az ő meghívásukra érkezett Magyarországra, Budapestre, majd később Pécsre, ahol megismerkedett mostani feleségével.
1992-ben végleg letelepedett Pécs városában. Még ebben az évben volt egy japán kulturális rendezvény, melyen Suzuki sensei három japán barátjával közösen tartott karate bemutatót. 1993-ban több érdeklődőnek, Goju-ryu karatét kezdett tanítani. Később ezt követte a kenjutsu.
Naganuma Jikishinkage ryut még az édesapjától tanult. Az ősei mind Naganuma tanítványok voltak habár a nagyapját adoptálta a Sakai család, aki korábban Jikishinkage ryu-t a Todo családnál a Tsu han-ban tanult a nagybátyjától.
TovábbA Tsu han ág, Fujikawa Jikishinkage ryuját és a Naganuma ha vonal Jikishinkage stílusát éppen ezért egyaránt ismerte és továbbadta. A Naganuma vonalon a tudás átadása mindig családi tradíció is volt egyben. Sakai mester emellett jártas a Yoshin Ryu Jujutsu-ban és tanult számos más irányzatot is, mint a Toda-ha Buko Ryu Naginatajutsu vagy a Fuden Ryu Sojutsu. Mestere a Sekishu Ryu-nak (tea készítés ceremóniája).
Sakai mester visszaemlékezései a Jikishinkage ryu helyzetéről ma:
”Ma találkoztam a Jikishinkage ryu shihan egyik leszármazottjával, számos menkjyo tekercset,
leírást őriz a stílusról, de sajnos a technikák és a formagyakorlatok már mind elvesztek.”
„Édesapám 96 éves és azt meséli, hogy valamikor, ötven évvel ezelőtt még voltak mesterek,
akik valamilyen ágon kapcsolatban voltak a Naganuma ha stílussal vagy a Jikishinkage ryuval.
Ma már csak Suzuki Kimiyoshi mester az egyetlen aki Yamada Jirokichi stílusával
leszármazásban áll bármilyen mértékben is. Yamada mester először Jikishinkage ryu-t tanult,
azon belül shinai-uchit Sakkibara Kenkichitől és később Jikishinkage ryu katákat Saito
Akinobutól, aki a Fujikawa dojo stílust tanult”
„Jómagam Naganuma Jikishinkage ryut tanultam még édesapámtól. Az őseim mind
Naganuma tanítványok voltak habár a nagyapámat adoptálta a Sakai család és ő korábban
Jikishinkage ryu-t a Todo családnál a Tsu han-ban (avagy Tsu klánban) tanult a nagybátyjától. A
Tsu han ág, Fujikawa Jikishinkage ryuját és a Naganuma ha stílusú Jikishinkage ryuját éppen
ezen okból kifolyólag egyaránt elsajátította az édesapám. „
„Úgy gondolom, hogy nem tanítok mindenki számára kenjutsu-t, habár a barátaim
folyamatosan arra kérnek, hogy tanítsam, őket ugyanis senki nem ismeri már a Naganuma
Jikishinkage ryu-t manapság. Jelenleg sincs saját dojo-m és mindösszesen öt diákot tanítok egy
nyilvános dojoban, Tokióban. Régebben felkérést kaptam, hogy a régi, tradicionális
Jikishinkage ryuból tartsak bemutatót a városi múzeumban vagy a modern kendo szövetségtől
felkéréseket kaptam, hogy mutassak be régi, hagyományos katákat.”